Jak zacząć rozsądnie inwestować pieniądze?
-
15 kwietnia 2019
-
Patrycja
Zdjęcie:
Oprócz tradycyjnego zarabiania pieniędzy możemy spróbować pomnożyć te już zarobione. Warto wówczas pomyśleć o możliwościach zainwestowania posiadanych środków. Dla początkujących może się to jednak okazać bardzo trudne. Giełda, fundusze inwestycyjne, Internet, kruszce - to wszystko kategorie, na których z odpowiednim podejściem możemy sporo zarobić. Zanim jednak przejdziemy do wyboru obszaru naszych inwestycji, skupmy się na wiedzy merytorycznej. Teoretyczne przygotowanie do inwestycji będzie nieocenione, zwłaszcza na początku. Nasz krótki poradnik pomoże Ci przygotować się do pierwszych samodzielnych inwestycji i nauczy jak pomnażać swój kapitał:
1. Słuchaj autorytetów
Zanim zaczniemy inwestować warto poszukać swojego mentora. Najlepiej, aby była to osoba, która doskonale zna się na obszarze, w którym chcemy inwestować nasze środki. W samym tylko Internecie możemy znaleźć setki specjalistów, którzy dzielą się radami i wiedzą w ramach inwestycji. Warto poznać ich sposób postrzegania rynku inwestycyjnego.
2. Stań się ekspertem
Chociaż może to mocno powiedziane - ważne, aby uzyskać wiedzę z danej dziedziny zbliżoną do eksperckiej. Oczywiście nie musimy studiować książek i poradników dniami i nocami, warto jednak wyposażyć się w podstawy teoretyczne. Im więcej wiemy, tym mniej jest nas w stanie zaskoczyć. Pamiętaj o ryzyku i miej jego świadomość - każdy instrument inwestycyjny niesie za sobą ryzyko częściowej bądź całkowitej utraty kapitału.
3. Zaplanuj środki do inwestycji
Zaopatrzeni w wiedzę teoretyczną musimy mieć co inwestować. Na początku nie powinny to być duże kwoty - ryzyko związane z inwestycją nie może być na początku duże. Ewentualna utrata tych środków nie powinna być wyjątkowo bolesna. Unikać należy stawiania wszystkiego na jedną kartę. Niewskazane są też pożyczki czy sprzedaż mienia w celu pozyskania środków do inwestycji. Na początku starajmy się nie inwestować więcej niż 10% posiadanego kapitału. Rozpoczynając swoje inwestycje nie warto rzucać się na głęboką wodę. Wszystko trzeba dokładnie przemyśleć i gospodarować kwotą tak, aby maksymalizować zyski i minimalizować straty.
4. Wybierz obszar inwestycji i zdywersyfikuj inwestycje
Aby odpowiednio wybrać obszar inwestycji musimy określić stopień akceptowalnego przez nas ryzyka. Możemy inwestować w kruszce, waluty, koszyki spółek, akcje czy obligacje. Internet także przynosi nam możliwości inwestycji - np. domeny i krypto waluty. Pamiętajmy także o dywersyfikacji inwestowanych środków. Pozwoli to na zminimalizowanie strat, a w niektórych przypadkach dodatkowo zwiększy nasze zyski.
5. Stwórz plan swoich inwestycji
Gdy mamy już środki i wiemy w co chcemy je inwestować, warto ułożyć plan. Każda podejmowana inwestycja powinna mieć przemyślany charakter i racjonalne uzasadnienie. Inwestując nawet niewielkie kwoty nie wolno kierować się emocjami - nie warto próbować rekompensować sobie strat szybkim działaniem i emocjonalnym inwestowaniem na odkucie. To zgubna taktyka, która w ogromnej większości przypadków jedynie pogłębia poniesione przez nas straty. Najprościej będzie jeśli ułożymy sobie plan, w którym uwzględnimy czynniki zawarte we wszystkich poprzednich punktach. Na podstawie wiedzy i posiadanych środków dobierzmy odpowiedni obszar, w który chcemy inwestować. Następnie skupmy się na tym jakie kwoty i w co ostatecznie wkładamy. Stosując się do zasady dywersyfikacji i 10% z całości kapitału jako wkład początkowy przeprowadźmy swoje inwestycje. Nabędziemy z czasem mnóstwo wiedzy praktycznej, a setki ludzi, którzy z sukcesami inwestują swoje kapitały wskazują, że jest to jak najbardziej wykonalne.
Znajdź fachowca w swojej okolicy
Dodaj komentarz
Komentarze