Polacy nadal obawiają się wprowadzenia euro - czy słusznie?


  • 17 kwietnia 2019
  • Patrycja

Zdjęcie:

Instytut Badań Pollster przeprowadził niedawno na zlecenie Super Expressu badanie, które dotyczyło wprowadzenia w Polsce EURO. Wyniki nie przyniosły niespodzianek - Polacy nadal z dużą rezerwą odnoszą się do waluty europejskiej. Jak wynika z ankiety, 65% badanych nie chce aby EURO zostało wprowadzone w naszym kraju, zaledwie nieco ponad jedna trzecia ankietowanych nie widziałaby nic złego w posługiwaniu się walutą europejską w codziennym życiu. Polacy wydają się więc narodem przywiązanym do swojej rodzimej waluty. Powodem, dla którego w naszym kraju panuje spora niechęć dotycząca wprowadzenia EURO, jest też obawa przed wzrostem cen po zmianie waluty. Według przytaczanego wcześniej badania, aż 85% zapytanych jest pewna, że zmiana waluty przyniosłaby wzrost cen, 13% jest zdania, że ceny by się nie zmieniły, natomiast 2% wierzy, że ceny spadną wraz z wprowadzeniem nowej waluty. Obecny rząd jest za wprowadzeniem wspólnotowej waluty dopiero wówczas, gdy średnie zarobki Polaka zbliżą się do średniej europejskiej. Wydaje się to dość dobrym rozwiązaniem, jednak eksperci wskazują, że stanie się to nie szybciej niż za 15-20 lat. Przyjrzyjmy się zatem zaletom i wadom potencjalnego wprowadzenia EURO w Polsce.

Zalety wprowadzenia EURO w Polsce

zdj1

Choć w naszym kraju znacznie łatwiej znaleźć przeciwników wprowadzenia EURO, takie rozwiązanie w przyszłości niesie ze sobą konkretne korzyści. Wśród zalet jako pierwszą należy wymienić najbardziej oczywistą - brak konieczności wymiany waluty podczas zagranicznych wojaży. Prawdopodobnym skutkiem ewentualnego wprowadzenia europejskiej waluty będzie także poprawa ocen i rankingów Polski w różnych rankingach biznesowych. Przedsiębiorcy zagraniczny dużo chętniej lokują swoje inwestycje w krajach strefy EURO. Wspólnotowa waluta to także wzrost znaczenia polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej czy stabilność członkostwa w Unii Europejskiej. Wprowadzając EURO, Polska jako wieloletni członek UE jeszcze mocniej związałaby się ze wspólnotą, udowadniając tym samym chęć szerszej współpracy. Za wprowadzeniem nowej waluty przemawiają też ułatwienia, które ze sobą niesie - między innymi w księgowości, inwestycjach i planowaniu.

Wady wprowadzenia EURO w Polsce

Wśród najważniejszych wad wprowadzenia EURO w Polsce wymienia się możliwość powstania „trójkąta niemożliwości” - mówi on, że UE niemożliwe jest połączenie stałości kursów walutowych, swobody przepływu kapitałów i autonomicznej polityki pieniężnej. Pamiętać należy też o kosztach zmiany waluty i inflacji, która w pewnym stopniu może pokryć się ze społecznymi obawami o podwyżkę cen. Wprowadzając EURO nasza polityka pieniężna przeniesiona zostanie na szczebel wspólnotowy. Będziemy zobligowani do ratowania państw bankrutów czy banków. Zmiany mogą więc dotknąć każdego i tutaj zdaje się występować największy zgrzyt. Nie sposób dokładnie określić wszystkich skutków, a co za tym idzie zmian.

zdj2

Podsumowanie

Wprowadzenie w naszym kraju EURO to sprawa dyskusyjna. Choć duża część społeczeństwa słusznie obawia się o niestabilność cen czy chaos przy zmianie waluty, to jednoznacznie trzeba przyznać, ze wejście do strefy EURO ma też zalety, o których warto pamiętać. Zwróćmy uwagę, że jako członek Unii Europejskiej prędzej czy później będziemy zmuszeni do zmierzenia się z problemem zmiany waluty. Przypomnijmy, że Polska spełnia warunki wstąpienia do strefy EURO.



Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze