Kopa Cwila na Ursynowie, co to jest i gdzie się znajduje?

Atrakcja dla przyjezdnych i mieszkańców


  • 09 czerwca 2022
  • Mateusz

Zdjęcie: Wikipedia / CC license

Warszawa pełna jest niesamowitych miejsc i ciekawych punktów, które z całą pewnością warto zobaczyć. Mowa tu zarówno o oczywistych atrakcjach turystycznych, jak i o miejscach, które na dobre wtopiły się w stołeczną przestrzeń publiczną. Jednym z takich miejsc jest Park imienia Romana Kozłowskiego w Warszawie, który znajduje się między ulicami Surowieckiego, Doliną Służewiecką i aleją Komisji Edukacji Narodowej. Powierzchnia zielona wynosi 11,6 hektara i jest to jeden z największych parków w okolicy. Największymi atrakcjami parku są rzeźba “Jeździec na koniu”, której autorem jest Władysław Trojan oraz Kopa Cwila.

 


Kopa Cwila (znana także jako Kopiec Cwila i Góra Cwyla) to sztuczne wzniesienie, które znaleźć można na terenie warszawskiego Ursynowa - znajduje się ono na terenie wspomnianego wcześniej Parku imienia Romana Kozłowskiego w Warszawie.

Kopa Cwila - kiedy powstała?

Sztuczne wzniesienie ma niemal 50 lat - powstało bowiem w latach siedemdziesiątych XX wieku. Do stworzenia nietypowej góry wykorzystano ziemię z wykopów pod budowy nowych bloków i dróg. Trafiały tam również prefabrykaty i inne elementy konstrukcji, które miały wady lub zostały uszkodzone w trakcie konstrukcji. Nazwa wzniesienia wzięła się od inżyniera Henryka Cwila (1920-1990), który był pomysłodawcą jego utworzenia i pełnił funkcję głównego inspektora Stołecznej Dyrekcji Inwestycji Spółdzielczych. Dziś Kopa Cwila jest jedną z atrakcji turystycznych miasta i znanym elementem przestrzeni publicznej Warszawy.

Co jeszcze warto zobaczyć po tej stronie Wisły? Sprawdź koniecznie Ogród Zoologiczny ZOO Warszawa.

Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze