Rodzaje jogi. Korzyści z ćwiczenia jogi. Co kupić, by zacząć trenować jogę?

Kompleksowy poradnik


  • 09 lutego 2023
  • Patrycja

Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe

Joga staje się coraz popularniejszą formą treningową na świecie, a przede wszystkim – w Polsce. To w zasadzie coś więcej niż sport. Jest to bowiem cała filozofia, która wywodzi się z Indii, a jej założeniami jest praca nie tylko nad ciałem, ale także nad umysłem, aby możliwe było uzyskanie pełnej harmonii i dopełnienia. Początki jogi datowane są już na czasy przed naszą erą – pierwsze wzmianki pojawiły się o niej około II w. p.n.e. Podejście do jogi składa się z ośmiu różnych filarów (zakazy, cnoty i dyscyplina, pozycje, świadomy oddech, wyciszenie umysłu, koncentracja, medytacja i kontemplacja). Są to drogowskazy, które mają pomóc każdemu w osiągnięciu dobrobytu duchowego i cielesnego. Joga to zarówno ćwiczenia fizyczne, które mają na celu rozciągnąć ciało, pozwolić na wyciszenie i wsłuchanie się w siebie. Istnieje wiele rodzajów jogi – dlatego przybliżamy je, aby każdy mógł sprawdzić, czy w tej indyjskiej filozofii znajdzie coś dla siebie.

Chcesz ćwiczyć jogę?


Rodzaje jogi 

Hatha joga

To najbardziej tradycyjna wersja jogi, która często nazywana jest „terapią jogą”. Przeznaczona jest dla osób starszych, po poważnych urazach, osób początkujących. W tym rodzaju głównie pracuje się oddechem, co w przypadku późniejszych praktyk okazuje się niezwykle ważne. Wykonuje się proste asany (pozycje), które nauczyciel dostosowuje do poziomu grupy. Można ją oczywiście z powodzeniem ćwiczyć w domu i da takie same efekty.

Vinyasa joga

To bardzo klasyczny rodzaj jogi, w którym ćwiczenia fizyczne uzupełnia się odpowiednią pracą oddechem. Każdy ruch musi być uzupełniony wdechem i wydechem. Jest dość dynamiczną formą treningu, ale spokojnie mogą wykonywać go także osoby początkujące. Jest sporo pozycji i w dużym stopniu ten rodzaj wymaga płynnego przechodzenia od jednej do drugiej.

Ashtanga joga

Bardzo dynamiczny rodzaj jogi, zdecydowanie przeznaczona dla osób już zaawansowanych. Wymaga się tutaj pewnej powtarzalności – asany ułożone są w pewnej kolejności, a sesje często są identyczne. Wszystko po to, aby uzyskać perfekcję w wykonywaniu powtórzeń. Trzeba znaleźć w niej swoje tempo i rytm. Rodzaj jogi silnie rozciągającej.

Joga Iyengara

W wielu aspektach przypomina Ashtangę, w której jest pewna sekwencja pozycji. Tutaj z kolei nie praktykuje się ich w określonej kolejności, ale niesamowicie istotna jest perfekcja. Nauczyciel poprawia każdy najmniejszy błąd, aby ciało znalazło się w maksymalnie idealnej pozycji. W tym rodzaju jogi można również używać sprzętów – koców, klocków do jogi – więc ze spokojem może być to rodzaj jogi praktykowany przez początkujących. Wymaga jednak pewnej siły, bo w wielu asanach trzeba wytrzymać nawet do kilku minut.

Kundalini joga

Najczęściej zachęca się tutaj do praktyki samodzielnej, ponieważ jej zadaniem jest oczyszczenie umysłu ze złych emocji – dlatego potrzebna jest na to odpowiednia przestrzeń. Oprócz ćwiczeń oddechowych stosuje się tutaj także mantry, które mają pobudzać konkretne emocje. To joga prawdziwego oświecenia.

Yin joga

Czerpie ona z koncepcji taoizmu, gdzie zestawia się ze sobą zimne i ciepłe, spokojne i dynamiczne. Jest raczej spokojna, otwierająca ciało – ma za zadanie relaksować. Możliwe jest, że konieczna będzie prawdziwa siła mięśni, ponieważ niektóre pozycje trzyma się tutaj nawet do 5 minut.

Bikram joga

To specyficzny rodzaj jogi, który wymaga odpowiedniej temperatury i wilgotności – często ćwiczy się w ok. 40 stopniach, a powietrze musi mieć wilgotność minimum 40%. To sprawia, że elastyczność mięśni jest większa i trudniej o kontuzję. Bardzo silnie rozciągająca, może być świetna dla początkujących i wyjątkowo wspiera odchudzanie. Sesje są bardzo długie – nawet do 1,5h.

Air Joga

Jedna z najbardziej spektakularnych z całego zestawienia. Praktykowanie jej odbywa się na hamakach podczepionych do sufitu. Tam wykonywane są całe asany, a najczęściej są to pozycje odwrócone.

Acro joga

To z kolei połączenie akrobatyki i jogi, które najczęściej wykonuje się w parach. Ćwiczone przez dwie osoby – osobę, która ma więcej siły i taką, która jest lżejsza. Ta pierwsza jest bazą, a druga lotnikiem. To również efektowna dziedzina, w której praktykuje się wiele skomplikowanych, typowo akrobatycznych figur.

Co potrzebne jest do ćwiczenia jogi?

Do ćwiczenia jogi będziemy, w pierwszej kolejności, potrzebować dobrej maty do ćwiczeń. To warunek niezbędny – musi być zrobiona w taki sposób, aby dłonie i stopy nie ślizgały się po powierzchni, ponieważ może to być niebezpieczne. Dobra przyczepność to najważniejsza cecha.

A oprócz tego mogą przydać się:

  1. poduszka do jogi
  2. bloczki
  3. wałki
  4. klocki
  5. pokrowiec na matę
  6. taśmy do jogi
  7. preparat do czyszczenia maty
  8. rączki do przenoszenia maty

Nie jest to jednak konieczne – bez tego też można zacząć praktykować jogę.

Jakie korzyści niesie za sobą praktykowanie jogi?

Joga to tak kompleksowe ćwiczenia, w dodatku uspokajające, że niesie to za sobą całe mnóstwo korzyści:

  1. obniża ciśnienie tętnicze krwi
  2. reguluje układ nerwowy
  3. redukuje stres
  4. poprawia jakość życia seksualnego
  5. zmniejsza stany lękowe
  6. wspomaga odchudzanie

A to zaledwie kropla w morzu jej wspaniałych działań. Jeśli chcecie więc spróbować jogi – sprawdźcie „joga Warszawa” w naszej wyszukiwarce i odnajdźcie najbliższe studio jogi, gdzie będziecie mogli spróbować jednej z przedstawionych wyżej rodzajów. Niezależnie od tego, co wybierzecie, nie pożałujecie.


Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze