Soczewki. Jak wybierać, jak o nie dbać i ile kosztują? Instrukcja zakładania i ściągania soczewek

Kompleksowy poradnik


  • 09 lutego 2023
  • Patrycja

Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe

Okulary i soczewki pozwalają nam na wyraźne zobaczenie całego świata, który znajduje się przed nami. Okulary są zdecydowanie łatwiejsze w użyciu – wystarczy je wyjąć z futerału, a następnie założyć na nos. Z soczewkami bywa trochę trudniej – szczególnie, jeśli jest to pierwszy raz, kiedy zamierzamy takie rozwiązanie u siebie zastosować. Wydaje się to wręcz torturą. Jednym przychodzi to łatwiej, drugim trudniej. Zanim jednak włożymy soczewki – w jaki sposób należy je wybrać? A jeśli już je mamy, to jak je założyć? No i jak prawidłowo o nie zadbać? Ten kompleksowy poradnik rozwiąże wszystkie palące kwestie.

Szukacie soczewek?


Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Soczewki dobiera się według różnych kryteriów – nie ma jednego, uniwersalnego rodzaju soczewek kontaktowych. To, co jest najważniejsze to oczywiście wada wzroku, na podstawie której powinniśmy wybierać swoje soczewki. Możemy potem kierować się swoimi osobistymi preferencjami – są bowiem różnego rodzaju soczewki np. jednodniowe, ale również takie, które określa się jako „day&night”. Zanim jednak przejdziemy do takich konkretów – warto sprawdzić, czy nie mamy żadnych przeciwwskazań do tego, żeby takie soczewki sobie zafundować.

Jakie są przeciwwskazania do noszenia soczewek?

Najważniejszym elementem przed zakupem soczewek optycznych jest skonsultowanie ze swoim lekarzem, czy nie mamy żadnych przeciwwskazań do tego, żeby się na takie rozwiązanie zdecydować. Jeśli więc:

  1. macie problemy z pracą rąk, co może utrudnić wkładanie i wyjmowanie soczewek,
  2. nie chcecie lub nie możecie przestrzegać procedur związanych z używaniem soczewek,
  3. macie choroby, które uniemożliwiają noszenie soczewek np. nadczynność tarczycy, alergię, astmę czy nieustabilizowaną cukrzycę,
  4. macie problemy z nawracającymi infekcjami, problemy z rogówką, suche oczy

to zdecydowanie soczewki nie są dla was. Niestety.

Jeśli jednak po rozmowie z lekarzem wiecie już, że możecie skorzystać z takiego rozwiązania to wybór soczewek na rynku jest całkiem spory. Przede wszystkim: dobiera się je w zależności od wady: są rodzaje soczewek dla astygmatyków, dla krótkowidzów i dalekowidzów, soczewki progresywne i to jest coś, czym zajmie się okulista. Dobierze bowiem najlepsze soczewki według naszej wady wzroku.

To, co zależy od nas, to wybór tego, jaka długość ich użytkowania będzie dla nas najlepsza. Wyróżnia się takie rodzaje jak:

  1. soczewki jednodniowe – wyrzuca się je po jednym dniu noszenia, nie wymagają od nas żadnej dodatkowej pielęgnacji
  2. soczewki długoterminowe np. dwutygodniowe, kwartalne, miesięczne – jedna para jest przeznaczona do noszenia w określonym czasie. Muszą być codziennie wyjmowane, przemywane specjalnym płynem i przechowywaniem w pudełeczku, które jest do tego przeznaczone. Po upływie ich ważności należy je wyrzucić i wymienić na nowe
  3. soczewki do ciągłego noszenia – to soczewki, których nie trzeba zdejmować na noc. Można je kupić w wariantach z punktu drugiego.

Jak widać – to, jakie soczewki wybierzemy zależy od nas. Można nawet iść o krok dalej i wybrać dla siebie taki produkt, który będzie podkreślał albo zmieniał kolor oczu. Warto jednak, zanim zdecydujemy się na wydanie pieniędzy na większy pakiet soczewek, kupić na początek soczewki na sztuki, aby zobaczyć, czy to rozwiązanie w ogóle jest dla nas i czy takie rozwiązanie będzie dla nas komfortowe.

Jak założyć soczewki kontaktowe po raz pierwszy?

Zakładamy, że zdecydowaliście się na noszenie soczewek i teraz stoicie przed najtrudniejszym momentem – przed ich założeniem. Zazwyczaj pierwsze założenie soczewek odbywa się pod okiem specjalisty, który dokładnie instruuje w jaki sposób należy to zrobić. Często zdarza się, że to on pierwszy wkłada soczewki do oka pacjenta. Ale potem musimy to przecież zrobić sami, prawda? Dlatego warto pamiętać o kilku punktach:

  1. Zanim założymy soczewkę, koniecznym jest umycie i osuszenie dłoni, aby nie przenieść żadnych bakterii do oka
  2. Sprawdzamy, czy nasza soczewka nie jest uszkodzona i upewniamy się, że zamierzamy włożyć dobrą soczewkę do odpowiedniego oka (szczególnie, jeśli mamy soczewki z dwoma wartościami z powodu różnej wady w jednym i drugim oku)
  3. Na suchy palec wskazujący, wypukłą stroną do opuszki, bierzemy soczewkę i palcem środkowym tej samej dłoni odsuwamy dolną powiekę
  4. Następnie palcem wskazującym drugiej dłoni odchylamy powiekę górną i wkładamy soczewkę
  5. Delikatnie opuszczamy powieki i mrugamy, aby soczewka dopasowała się do oka
  6. Całość powtarzamy z drugim okiem

Jeśli po założeniu czujemy dyskomfort, należy ją zdjąć, przepłukać w płynie przeznaczonym do czyszczenia soczewek, a następnie ponownie włożyć do oka.

Jeśli jednak po założeniu czujemy, że soczewka nie jest na swoim miejscu – zamykamy oko i delikatnie masujemy się po powiece, aby soczewka trafiła na swoje miejsce.

To oczywiście, oprócz punktu 1 i 2, nie jest jedyny sposób na zakładanie soczewek – specjalista, który będzie nam pomagał przy pierwszym włożeniu soczewek, może pokazać zupełnie inny. Ten jest jednak najczęściej polecany.

Jak zdejmować soczewki?

Nauczyliśmy się już wkładać soczewki, a co ze zdejmowaniem? Okazuje się, że to też może być bardzo proste, jeśli trzymamy się kilku punktów. Oto one:

  1. Jak przy zakładaniu – najpierw myjemy i osuszamy dłonie
  2. Kilka razy mrugamy, spoglądamy w górę i przesuwamy soczewkę w kierunku dolnej, białej części oka
  3. Zdejmujemy ją palcem wskazującym i kciukiem
  4. Przemywamy i umieszczamy w pudełeczku albo wyrzucamy (jeśli jest to jednorazowa soczewka)

Wszystko to oczywiście kwestia wprawy, więc za jakiś czas zarówno wkładanie jak i wyjmowanie soczewki nie powinno stanowić żadnego problemu.

Jak dbać o swoje soczewki?

To wcale nie jest trudne, bo tak naprawdę wystarczy wyjmować soczewki i czyścić je specjalnym płynem, który jest do tego przeznaczony i każdorazowo po wyjęciu trzymać je w pojemniczku, który jest do tego przeznaczony. Wszystko po to, aby pozbyć się z powierzchni osadów białkowych i tłuszczowych, które to są świetnym miejscem dla bakterii do żerowania i rozmnażania się.

Pamiętajcie – nie wolno używać płynów do czyszczenia soczewek, które są po terminie! Oczy są naprawdę bardzo wrażliwe i trzeba o nie maksymalnie zadbać, aby nie zrobić sobie krzywdy.

Ile kosztują soczewki?

Soczewki mogą różnic się cenami w zależności od marki czy miejsca. Wystarczy spojrzeć np. w kilku różnych sklepach, w internecie, a nawet jeśli wpiszemy „soczewki Warszawa” i np. „soczewki Poznań” to w poszczególnych sklepach, które znajdziemy, ceny też będą różne. Cena zmienia się także w zależności od firmy, którą zamierzamy dla siebie wybrać. Nie da się więc jednoznacznie odpowiedzieć na to zapytanie. Warto dowiadywać się w różnych miejscach, wyliczyć sobie dzienny koszt w zależności od wybranych soczewek i w ten sposób dokonać wyboru najlepszego rozwiązania na swoją kieszeń.


Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze