W jaki sposób zadbać o tatuaż po jego zrobieniu i po zagojeniu?

Kompleksowy poradnik


  • 10 lutego 2023
  • Patrycja

Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe

Wiele osób lubi tatuaże i lubią ozdabiać swoje ciało. Jeśli chcecie w pełni cieszyć się ze swojego tatuażu i to przez długie lata – zawsze powinniście odpowiednio o niego zadbać. Jeśli nie będziecie o niego dbać, szczególnie w fazie początkowej, kiedy skóra się goi – możecie potem mierzyć się z wieloma groźnymi powikłaniami. Zobaczcie w jaki sposób dbać o swój tatuaż zarówno bezpośrednio po jego zrobieniu, ale również później.

Szukasz dobrego tatuażysty?


Jak wygląda proces gojenia się tatuażu?

Wyszliśmy od tatuatora i mamy na ciele zupełnie nowy tatuaż. Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie?

  1. Zapalenie: przez kilka dni będziemy mieli nieco opuchnięty i zaczerwieniony obszar. Możemy nieco gorzej się czuć np. być osłabieni. To całkowicie normalne. Tak samo jak sączenie się płynów ustrojowych (osocze). Nie należy się tym przejmować, ale w tym momencie trzeba odpowiednio zadbać o tatuaż.
  2. Regeneracja: następne kilka dni trwa regeneracja, która może się charakteryzować nadmiernym swędzeniem. Pod żadnym pozorem nie można jednak drapać tatuażu. To może się skończyć uszkodzeniem np. utratą koloru. Ale może się skończyć znacznie gorzej np. infekcjami czy bliznami.
  3. Gojenie: powoli nasza skóra zaczyna się łuszczyć i pojawiają się strupy, których NIE WOLNO ODRYWAĆ. Tutaj również należy odpowiednio zadbać o tatuaż. Ten etap jest bardzo ważny.
  4. Po około czterech tygodniach znikną strupy, pieczenie, swędzenie, chociaż skóra może się jeszcze delikatnie łuszczyć. Powoli widzimy ostateczny kształt „dzieła”.

Jak zadbać o tatuaż od razu po zrobieniu?

Na różnych etapach należy zadbać odpowiednio o swój tatuaż. Jak należy to zrobić?

  1. Na początku zajmuje się tym tatuator zaraz po wykonaniu zabiegu. Zawija nam opatrunek i tak idziemy do domu
  2. Po 2-3 godzinach odwijamy opatrunek, a następnie delikatnie przemywamy tatuowane miejsce wodą z szarym mydłem lub specjalnym mydłem przeznaczonym do tatuaży. Ręcznikiem papierowym delikatnie osuszamy tatuaż, aż ręcznik wchłonie całą wodę.
  3. Smarujemy tatuaż specjalną maścią do tatuażu (poproście tatuatora o polecenie) – cienka warstwa. Robimy tak 3-4 razy dziennie. Wbrew temu, co powtarza wiele osób – nie nakładamy ponownie opatrunku!
  4. Przez pierwsze dwa tygodnie powtarzamy proces wielokrotnie – zarówno z myciem, jak i smarowaniem. Średnio co parę godzin.

O zagojony tatuaż też trzeba zadbać. Zobaczcie, w jaki sposób to zrobić.

Jak zadbać o tatuaż po jego zagojeniu?

Warto pamiętać o tym, aby dbać o swój tatuaż długo po zagojeniu. Należy co jakiś czas smarować go balsamami albo maściami nawilżającymi. Trzeba pamiętać, aby nie eksponować tatuażu na słońce albo smarować je dodatkową warstwą kremu z filtrem.

To nic skomplikowanego, ale należy o tym bezwzględnie pamiętać, aby nie zrobić sobie krzywdy po zabiegu i by przez długie lata cieszyć się pięknym tatuażem.


Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze