Makijaż permanentny. Jak sie przygotować do zabiegu? Jak dbać o brwi, usta, powieki po zabiegu?
Kompletny poradnik
-
10 lutego 2023
-
Patrycja
Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe
Makijaż permanentny to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej kobiet – to dla nich po prostu oszczędność czasu, podniesienie komfortu, a czasami jedyne wyjście, jeśli mają problem z jakimś obszarem np. ze zbyt jasnymi brwiami. Czym dokładnie zajmuje się makijaż permanentny? To nadanie idealnego konturu ustom, zrobienie ładnej kreski na powiece czy zaznaczenie brwi. Przynajmniej na razie tyle w ramach takiego makijażu można zrobić – być może w przyszłości ta dziedzina znacznie się rozwinie, proponując kolejne rozwiązania? Tego nie wiemy, ale wiemy, że kobiety często zastanawiają się jak przygotować się do zabiegu makijażu permanentnego, jak go pielęgnować, jak długo się goi… Generalnie chcą wiedzieć wszystko, co tylko się da. Dlatego przygotowaliśmy kompletny poradnik z informacjami na temat makijażu permanentnego.
Szukacie miejsca na makijaż?
Na czym w ogóle polega makijaż permanentny?
To zrobienie makijażu konkretnej okolicy, używając w tym celu specjalnego pigmentu, który za pomocą igły umieszcza się pod naskórkiem. Brzmi strasznie? Tatuaże też? Ponieważ to całkiem podobny kaliber.
Po zabiegu pojawia się strup, którego nie wolno obrywać, a który to jest reakcją organizmu na uszkodzenie miejscowe powstałe w wyniku robienia makijażu. I wtedy też rozpoczyna się, powoli, proces gojenia. Kiedy strup samoistnie odpadnie – kończy się ten etap i zwykle trwa to ok. 30-50 dni, a wiele zależy od indywidualnych predyspozycji do gojenia u każdej klientki. Po tym czasie można dokonać ewentualnej korekty takiego makijażu – nie da się bowiem z całą pewnością przewidzieć, w jaki sposób zareaguje skóra na wprowadzenie pigmentu pod skórę. Zazwyczaj taki rodzaj makijażu trwa od roku do paru lat i po tym czasie, kiedy zauważamy zmiany, należy udać się po odświeżenie i utrwalenie tego rodzaju makijażu. Niektórzy jednak mogą mieć szczęście i taki efekt może im się utrzymywać całymi latami. Tu również istotną rolę pełnią indywidualne predyspozycje.
Kiedy nie można wykonać makijażu permanentnego? Przeciwwskazania
Jest wiele sytuacji, kiedy zdecydowanie się na taki rodzaj makijażu, nie jest możliwe. Dlatego przed wykonaniem zabiegu sprawdzane są najważniejsze informacje o klientce. Aby móc w ogóle przystąpić do zabiegu – należy wyeliminować wiele czynników ryzyka (jeśli się da, bo nie wszystkie się da). Na pewno zabieg nie będzie zrobiony, jeśli mamy:
- gorączkę
- infekcję dróg oddechowych
- czynne zmiany na skórze np. grzybicze
- infekcje wirusowe
- choroby serca
- zaawansowaną cukrzycę
- choroby krwi
- choroby nowotworowe
- zakażenie HIV
- skłonność do tworzenia się blizn
- występowanie zmian skórnych w obszarach, na których ma być wykonany zabieg
- choroby skóry (np. łuszczyca)
- laktację (albo jesteśmy w ciąży)
- zapisane przyjmowanie różnego rodzaju leków np. antydepresyjnych, antybiotyków, sterydów
- stany zapalne oka / jaskrę
Całkiem sporo, prawda? Ale to wszystko oczywiście w trosce o zdrowie klientek – żaden zabieg upiększający nie może być bowiem ryzykiem utracenia zdrowia, życia albo pogorszenia stanu. Dlatego każde dobre studio, które zajmuje się takim zabiegiem, powinno poinformować o przeciwwskazaniach i zebrać cały wywiad.
Możemy robić makijaż permanentny. Jak się przygotować?
Do tego zabiegu powinniśmy przygotować się z należytą starannością. Najważniejsza informacja jest taka – 24h przed zabiegiem nie spożywamy alkoholu! To bardzo ważne. Na dwa tygodnie przed zabiegiem nie wolno z kolei się opalać albo stosować zabiegów złuszczających lub podrażniających okolice, nad którymi będziemy pracować. Jeśli nasza skóra jest znacznie przesuszona – dobrze jest ją odpowiednio nawilżać, aby w dniu zabiegu była sprężysta i odżywiona, co sprawi, że możliwe będzie uzyskanie trwalszego efektu.
Zależnie od zabiegu mogą pojawić się inne wskazówki do pielęgnacji – warto zapytać o tym w miejscu, gdzie będziemy wykonywać swój makijaż.
Makijaż permanentny brwi – najważniejsze informacje
Aby wykonać taki makijaż – przez przynajmniej miesiąc nie należy wyskubywać brwi, aby miały swój naturalny kształt. Należy nawilżać to miejsce, a także odpowiednio oczyszczać. Po przeprowadzonym zabiegu należy pamiętać o kilku rzeczach:
- Po zabiegu nie należy odrywać strupów ani moczyć tego miejsca
- Brwi nie mogą być myte niczym na bazie alkoholu
- Nie wolno nakładać makijażu na uszkodzoną skórę
- Trzeba chronić brwi przed działaniem UV filtrami (po zagojeniu, w przypadku opalania)
- Nie używać peelingów w miejscu makijażu
Makijaż permanentny ust – najważniejsze informacje
Należy zadbać o odpowiednie nawilżenie tej okolicy przed zrobieniem zabiegu. Można także robić delikatne peelingi. Po wykonaniu makijażu ust – należy zachowywać się tak, jak w przypadku makijażu brwi. Często lekarz zaleca dodatkowe zabiegi np. branie preparatów antywirusowych przed i po zabiegu, aby np. nie doszło do wykwitu opryszczki. O każdym wcześniejszym zabiegu na usta (np. wypełnianiu) należy poinformować stylistkę zajmującą się naszym makijażem.
Makijaż permanentny powiek (kreska) – najważniejsze informacje
Tutaj wszystko działa w taki sposób jak w przypadku ust czy brwi. Trzeba pielęgnować, zachowywać ostrożność po zabiegu i w przeciwieństwie do np. ust – nie powinno się tego miejsca ani niczym smarować, ani nawilżać. Nie powinno się także przez kilka dni malować rzęs czy powiek. Dopiero po zagojeniu można to miejsce traktować np. kremem albo specjalnymi maściami.
Inne ważne informacje
Trwałość makijażu zależy od wielu czynników np. wieku klientki, rodzaju cery, pielęgnacji jaką dotychczas prowadziła, przyjmowanych leków i wielu innych rzeczy, o co warto dopytać przed zabiegiem.
W Warszawie jest mnóstwo miejsc, do których możecie się wybrać – nie wszystkie jednak są sprawdzone. Warto przed zdecydowaniem się na miejsce wpisać sobie w Google „makijaż permanentny Warszawa”, aby sprawdzić oceny i komentarze innych użytkowników. Wiele osób zajmuje się makijażem permanentnym bez odpowiedniego przygotowania. Nie chcielibyśmy, aby komukolwiek z tego powodu stała się krzywda. Jest to jednak sporty wydatek i trwały efekt – wiemy, że to może być bardzo problematyczne, jeśli mamy zrobione usta czy brwi źle.
Warto każdorazowo pytać w miejscu, w którym zamierzamy zrobić zabieg, o wszystkie przeciwwskazania, jak się przygotować przed i jak dbać po – dla potwierdzenia informacji, które znaleźliście w sieci. Nic nie zastąpi fachowej porady.
Znajdź fachowca w swojej okolicy
Dodaj komentarz
Komentarze
-
13 lutego 2023
-
Jacob
Hi, Are you still in business? I found a few errors on your site. Would you like me to send over a screenshot of those errors? Regards Jacob (714) 500-7363
-
12 lutego 2023
-
Jacob
Hi, Are you still in business? I found a few errors on your site. Would you like me to send over a screenshot of those errors? Regards Jacob (714) 500-7363