Akwaria morskie - ile kosztują?

Koszty akwariów


  • 26 maja 2022
  • Mateusz

Zdjęcie: Materiały partnerów

Tworząc własne akwarium na samym początku stajemy przed pytaniem: słodka czy słona woda? Niby pytanie prozaiczne, jednak oba rodzaje akwarystyki różnią się od siebie wieloma czynnikami. Akwaria morskie są z pewnością dużo bardziej widowiskowe i unikalne, jednakże za tym pięknem idą również wyższe koszta. Jakie one są? I ile kosztuje stworzenie takiego zbiornika? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Czym różni się akwarium morskie od akwarium słodkowodnego?

Akwaria morskie różnią się od akwariów słodkowodnych pod wieloma względami. Oprócz odpowiedniego zasolenia wody, to sam ekosystem wymaga innego traktowania i pielęgnacji. Przykładowo woda powinna mieć stałą temperaturę na poziomie 25 stopni Celsjusza, a poziom dwutlenku azotu, azotanów czy fosforanów powinien być z góry regulowany. W tym celu wykorzystuje się chociażby bakterie nitryfikujące, które pozwalają pozbyć się szkodliwego amoniaku i utrzymują podwodne środowisko na przyzwoitym poziomie. W dodatku sama ilość wody w zbiorniku powinna wynosić co najmniej 100 litrów.

W dodatku w samym akwarium słonowodnym powinno się zamieścić tzw. żywą skałę, czyli fragment rafy koralowej. Posłuży ona nam jako naturalny filtr biologiczny oraz usprawni i przyśpieszy adaptacje ryb i roślin w naszym zbiorniku. To wszystko dzięki zamieszkałym w niej bakteriach denitryfikacyjnych oraz nitryfikacyjnych.

Warto również wspomnieć o tym, że prawdopodobnie spędzimy więcej czasu nad tworzeniem i utrzymywaniem akwarium morskiego. Wyjątkowe piękno niestety musi wymagać od nas pewnego zaangażowania.


zolw

Ile kosztują dodatkowe elementy składające się na akwarium słonowodne?

Jeśli zdecydowaliśmy się założyć akwarium morskie, to dobrze jest dowiedzieć się ile taki średni ekosystem może kosztować. Nie można się oszukiwać, jednak akwarystyka słonowodna nie należy do najtańszych pasji. Podstawowe akwarium morskie, w którego skład wchodzić będą:

  • 100 litrowy zbiornik,
  • żywe skały,
  • podstawowy zestaw filtracyjny,
  • podłoże,
  • akcesoria oraz preparaty do pielęgnacji roślin i ekosystemu,
  • żywa skała,
  • kilka różnych rodzajów roślin oraz ryb,

to koszt zazwyczaj wahający się w przedziale od 1000 do 2500 złotych (w zależności od jakości sprzętu oraz unikalności flory i fauny). Bardziej zaawansowane technologicznie wyposażenie może podnieść cenę naszego akwarium o kilka tysięcy w górę, dlatego warto sprawdzać produkty w renomowanych sklepach akwarystycznych (jak chociażby akwarystyczny24.pl).


Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze