Jak wybrać wózek dla swojego dziecka?

Praktyczne porady


 • 21 lutego 2023
 • Patrycja

Zdjęcie: Canva; zdjęcie poglądowe

Jeśli szykujecie się właśnie do powitania na świecie swojego pierwszego dziecka zapewne wszystko wydaje się nowe i bardzo skomplikowane. Dochodzi do tego konieczność kupienia kilku akcesoriów dla malucha i pewnie kompletnie nie wiecie jak się do tego zabrać. Dlatego postanowiliśmy zrobić krótki poradnik dla wszystkich, którzy spodziewają się przyjścia na świat swojego pierwszego malucha. Zobaczcie, jaki wózek wybrać dla swojej pociechy, o co pytać w sklepie przy zakupie, a także na co wyjątkowo zwracać uwagę. Dzięki temu będziecie mieli jeden problem z głowy! A to nie jest pierwszy artykuł, który ma pomóc przyszłym rodzicom. Zobaczcie również: Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka.

Szukacie wózka dla dzieci?


Na co zwrócić uwagę wybierając wózek? 

Najczęściej rodzice wybierają dla swoich dzieci wózki 2 w 1 lub 3 w 1. Czym one się charakteryzują? Mają one wymienne siedziska i umożliwiają wożenie dziecka zarówno w gondoli, jak i w formie spacerówki. Często również dołączony jest do tego nosidło albo fotelik samochodowy (ale polecamy wybierać oddzielnie foteliki samochodowe, zgodnie z przeznaczeniem do wieku dziecka). Każdy wózek najlepiej jest przetestować samodzielnie w sklepie. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

 1. Stelaż wózka – istnieje wiele różnych materiałów, z których tworzone są stelaże w wózkach. Aluminiowy będzie najlżejszy, ale niekoniecznie najtrwalszy. Zdecydowanie lepiej będzie się sprawowały wózki z zupełnie innych materiałów. Nie da się jednak ukryć, że często jeden rodzic musi prowadzić wózek, a przy tym często np. sprowadzać go po stopniach, więc jeśli komuś zależy na tym, aby wózek nie był ciężki – takie rozwiązanie może być na wagę złota. To, co może zaimponować przyszłym rodzicom to również składane wózki. Nie jest to nowość. Ale na uwagę zasługują wszystkie wózki, które można złożyć i rozłożyć za pomocą jednej ręki. To prawdziwy game changer.
 2. Koła – warto pochylić się również nad kołami, ponieważ jest ich całe mnóstwo. Różnią się ze względu na rodzaj ich wykonania. Wyróżnić można takie koła jak: piankowe, pompowane czy żelowe. Te ostatnie są wyjątkowo drogie, ale zdecydowanie najciekawsze i najmniej problematyczne. Są kompletnie bezobsługowe (koła pompowane trzeba od czasu do czasu podpompować). Jeśli jednak nie macie takich środków, aby kupić wózek, który ma tego rodzaju koła – warto zdecydować się na te pompowane. Z kolei piankowe idealne są do wózków spacerowych. To, co jest istotne to również wielkość kół, a także ich ilość. Wózki trójkołowe charakteryzują się świetną zwrotnością i miękką amortyzacją. Cztery koła są najczęściej spotykane, z kolei pojedyncze występują najczęściej w małych wózkach, na pierwsze tygodnie życia dziecka (nie jest to jednak regułą). Im większe koła – tym lepsze radzenie sobie w terenie.
 3. Regulacja rączki – to, na co powinniśmy zwrócić uwagę to właśnie regulowanie rączki. Dlaczego? Bo zupełnie inny komfort prowadzenia będzie, kiedy będziemy mogli dopasować ją do swojego wzrostu. A umówmy się – rodzice często różnią się między sobą centymetrami. Dlatego dobrze mieć taki wózek, w którym rączka jest regulowana, aby zarówno mamie i tacie prowadziło się go wygodnie.
 4. Amortyzacja wózka – występują trzy rodzaje amortyzacji (paskowa, wahaczowa i sprężynowa). Gdybyśmy mieli wskazać jedną, najlepszą, to zdecydowanie jest to ta pierwsza, która świetnie radzi sobie na każdym terenie, a ponadto dziecko nie poczuje nawet, że np. poruszamy się po drodze z licznymi dziurami. W ogóle wszelkie wstrząsy do niego nie dotrą. Dwa pozostałe są doskonałe na raczej równy teren, ze względu na ich sporą sztywność czy twardość.
 5. Regulacja całości – ponieważ wózek ma przede wszystkim służyć dziecku, a pewnie większość osób chce, aby służył jak najdłużej, warto wybierać takie wózki, w których można regulować oparcie i podnóżek – dopasowując go w ten sposób do zmieniającego się rozmiaru dziecka. Wyregulowanie oparcia pozwoli dzieciom na podziwianie świata (a dla wielu dzieci to jedyna forma spacerowania, którą respektują), a regulacja podnóżka jest bardzo ważna w przypadku spacerówki (zwróćcie więc na to uwagę, jeśli będziecie kupować wózek 2w1 lub 3w1). Regulowanie podnóżka sprawia, że problem wiszących nóżek nas nie dotyczy.
 6. Budka – jeśli będziemy dużo spacerować z dzieckiem, może się zdarzyć tak, że trafimy na wyjątkowo słoneczny dzień. Słońce wzierające prosto w oczka malucha jest po prostu niezdrowe. Dlatego warto wybierać takie modele, które mają stosunkowo dużą budkę, która w szybki sposób ochroni dziecko przed słońcem. Ale przecież nie tylko przed nim – również przed deszczem czy śniegiem.
 7. Materiał – musi być prosty do wyjęcia i do wyczyszczenia. Wiemy doskonale jak to jest z dziećmi, dlatego istotne jest, aby materiał, z którego wykonano wózek był łatwy w utrzymaniu czystości.
 8. Hamulec – uwierzcie, że będziecie z tego korzystać i lepiej wybierać takie wózki, które takie hamulce mają. Jego konstrukcja powinna pozwalać na blokadę obu kół, które znajdują się w jednej osi (czyli przedni hamulec powinien blokować przednie koła, a tylni – tylne). W większości modeli hamulec jest załączany i zwalniany za pomocą stopy, ale są również takie, gdzie występuje hamulec ręczny.

Wydaje się, że jest tego dużo, prawda? A to zaledwie kropla w morzu. Na jakie dodatki warto zwrócić uwagę?

Dodatki, na które warto zwrócić uwagę

Kosz na zakupy, wkładka na oparcie stóp dziecka, pasek na rączce do hamowania wózka, dodatkowy pokrowiec na wózek, otulacz na dłonie, torba do wózka… Jest tego całkiem sporo. I tutaj dobra wiadomość jest taka, że to kwestia w zasadzie bardzo indywidualna. Warto wiedzieć co do czego służy, ale żadna z tych rzeczy tak naprawdę nie jest niezbędna i w 100% nie wpływa na funkcję wózka. Zobaczcie, do czego służą poszczególne elementy i sami zdecydujcie, co ma dla was znaczenie przy zakupie wózka:

 1. Kosz na zakupy – umieszcza się go pod wózkiem i faktycznie może być sporym ułatwieniem, kiedy mama albo tata idzie samodzielnie na zakupy. Szybko można wrzucić coś pod wózek, zamiast nieść w ręku albo wieszać na rączce od wózka (a przecież nie na każdej da się coś powiesić).
 2. Podkładka na stopy – to taki rodzaj plastikowej nakładki, którą montuje się w podnóżku, aby nie brudzić materiału.
 3. Pasek na rączce do hamowania – to jest po prostu pasek, który zakładamy sobie na nadgarstek i którym szybko możemy zwolnić wózek. Jeśli jednak macie innego rodzaju hamulec, to raczej nie jest to coś niezbędnego.
 4. Dodatkowy pokrowiec – kiedy pada można założyć go na gondolę, przypinając do wózka z dwóch stron i na budce, aby ochronić dziecko przed działaniem warunków atmosferycznych. Można jednak kupić to później, jeśli faktycznie okaże się niezbędne. Do niektórych wózków dołączana jest także mini-parasoleczka do wmontowania do wózka.
 5. Otulacz na dłonie – jest montowany na rączkach wózka, dzięki czemu rodzic spacerując z dzieckiem może schować tam sobie dłonie, kiedy jest chłodno. Można go również dokupić później, jeśli okaże się to niezbędne. Ale mamy przecież rękawiczki, prawda?
 6. Torba do wózka – w niektórych modelach montowana jest specjalna torba, w którą można zabrać najpotrzebniejsze rzeczy dziecka. Ale wiele mam decyduje się na zakup takiego elementu oddzielnie, niekoniecznie jako części wózka.

Dlatego decyzję o tym jakie dodatkowe elementy mogą się przydać zostawiamy przyszłym rodzicom malucha, którzy będą najlepiej wiedzieli jakie elementy mają dla nich znaczenie, a które kompletnie są nieistotne.

Gdzie kupować wózki?

Wspomnieliśmy o tym już wcześniej – przede wszystkim warto przetestować każdy wózek stacjonarnie, a w Warszawie jest całe mnóstwo sklepów z wózkami dla dzieci. Czy musicie je kupować bezpośrednio w sklepie? Oczywiście, że nie. Możecie je jedynie przetestować, a potem po prostu zamówić przez internet. To z pewnością będzie wygodniejsze rozwiązanie. Jednak spotkanie stacjonarne w sklepie ma ten plus, że o każdy najmniejszy szczegół można zapytać wykwalifikowanego pracownika. W dodatku odpowie na każde nasze pytanie i zrobi odpowiednią prezentację.

To co jest najważniejsze –decydujcie się na zakup wózków jedynie od sprawdzonych producentów! Wtedy wiecie, że jakość i bezpieczeństwo idzie w tym przypadku w parze.

To, czy wybierzecie wózek 3w1, 2w1 czy kupicie najpierw gondolę, a potem spacerówkę – to wszystko tak naprawdę zależy zawsze od was i waszych potrzeb. Na inne rzeczy będzie zwracać uwagę mama mieszkająca pod miastem, a na inne taka, która mieszka w centrum miasta. Inaczej będzie kupowała wózek mama, która uprawia sport, a inaczej mama, która lubi tylko rekreacyjne spacery. Ile ludzi – tyle opinii. I chociaż to wszystko, o czym napisaliśmy, może być ważne i może sprawić, że wybór tego jednego jedynego wózka będzie prostszy – kierujcie się przede wszystkim swoimi upodobaniami i potrzebami. Na pewno zrobicie to dobrze. W końcu już prawie jesteście rodzicami! Czujecie, co mogłoby być potrzebne waszemu dziecku i wam, aby ta przygoda była jak najbardziej ekscytująca.


Znajdź fachowca w swojej okolicy


Dodaj komentarz

Przepisz kod

Komentarze