Praca sekretarka - opis zawodu. Zarobki, wymagania, obowiązki

  • 16 kwietnia 2020
  • Patrycja

Zdjęcie:

Sekretarka jest jak głowa, lewa i prawa ręka prezesa albo całej firmy. To osoba, która musi nad wszystkim czuwać. Często musi wykonywać wiele rzeczy na raz, komunikuje się codziennie z różnymi ludźmi, zajmuje się fakturami i umowami, a jednocześnie dba o to, aby niczego nie zabrakło w firmie. Jeśli nic z tego, co wymieniliśmy, nie jest wam straszne – to praca może być dla was. Sprawdźcie więc jakie są zadania sekretarki, ile zarabia osoba na tym stanowisku, a także jakie są umiejętności, które pracę na takim stanowisku znacznie ułatwiają.

Zakres obowiązków sekretarki

Do głównych obowiązków sekretarki należy m.in. rejestracja i organizacja wizyt gości oraz ich przyjmowanie, odbieranie telefonów i korespondencji, rezerwacja sal konferencyjnych, często to również pomoc w organizowaniu imprez i wyjazdów firmowych, zaopatrzenie biura czy przygotowywanie pism i dbanie o prawidłowy przepływ informacji w firmie. Oczywiście wiele zadań sekretarki zależy od miejsca jej pracy – czasami te wymagania są mniejsze lub większe. Mniej więcej jednak wyglądają podobnie w każdej firmie.

Jak zostać sekretarką?

Zawód sekretarki jest w zasadzie dostępny dla każdego – wcale nie trzeba w tym kierunku kończyć żadnych studiów albo specjalistycznego kursu. Trzeba po prostu posiadać pewne umiejętności, które pozwolą na wykonywanie tej pracy. Dobrze jest jednak mieć jakieś wykształcenie np. administrację albo wykształcenie średnie. Ważna jest również znajomość języków obcych, pakietu MS Office oraz urządzeń biurowych. Dobrze będzie też posiadać prawo jazdy kategorii B.

Pamiętajcie, że nie musicie wcale siedzieć w biurze! Jest taki zawód jak: wirtualna asystentka

Jakie są zarobki sekretarki?

Sekretarka często zarabia około 3000 zł brutto. Niektórzy oczywiście zarabiają mniej, a inni z kolei więcej. Klasycznie zależy to od miejsca pracy, a także od tego, jakie wymagania stawia przed nami szef.

Znajdź fachowca w swojej okolicy